top of page

Prof Dr Saim Yılmaz

"Büyük varisler, şikayet yaratmasa bile tedavi edilmelidir"

Varis hastalarında en sık rastlanan şikayetler ağrı, şişme, kramp, kaşıntı ve yara oluşumudur.

                  Varis hastalarında sık görülen şikayetlerden bazıları.                                 

Varis hastalarının en sık şikayeti, varislerin kendisinin yarattığı görüntü bozukluğudur. Hastalar bazen, görüntüden rahatsız olduklarını söylemeye çekinirler. Bazen hekimler de, söz ve davranışlarıyla hastaların böyle hissetmelerine neden olabilirler. Oysa pratikte, varis tedavilerinin yarıdan fazlasında görüntüyü düzeltmek için tedavi uygulanmaktadır ve hastaların bu konudaki rahatsızlıklarını ifade etmekten çekinmemeleri gerekir.

Varis hastalarının bir kısmında ağrı, yanma, şişme, kramp ve kaşınma gibi belirtilerin tümü ya da bir kısmı olabilir. Aslında bu şikayetleri yaratan varislerin kendisi değil, kirli kanın bacakta birikmesine neden olan venöz yetmezlik olayıdır. Daha doğrusu, venöz yetmezlik kirli kanın bacaklarda birikmesine yol açarak hem varisleri oluşturur hem de yukarıda belirtilen şikayetlere yol açar. Dolayısıyla, venöz yetmezliğin bırakılıp tek başına varislerin tedavi edilmesi ağrı, yanma, kramp, şişme ve kaşınma gibi şikayetleri ortadan kaldırmayacaktır. Bu şikayetlerin giderilebilmesi ve varislerin de kalıcı olarak yok edilebilmesi için, önce venöz yetmezlik tedavi edilmelidir.

Kılcal varisleri olan hastalarda, yukarıda sıralanan venöz yetmezlik belirtileri genellikle olmaz. Ancak, ileri derecede venöz yetmezliği ve çok büyük varisleri olan hastaların bir kısmında da hiç bir şikayet olmayabilir. Bu tür hastalar, şikayetleri olmadığı için tedavinin gerekmediğini düşünebilirler. Oysa, bu tür varisleri olan kişilerde pıhtı oluşumu, kanama, yara oluşumu (venöz ülser) ve zamanla diğer normal toplardamarlarda da yetmezlik gelişmesi gibi problemler doğabilir. Bu nedenle, büyük varisleri ve renkli Dopplerde venöz yetmezliği olan hastaların tedavi olmalarını kuvvetle öneriyoruz.

VARİS NE GİBİ ŞİKAYETLERE YOL AÇAR?

Şikayetleri varis değil venöz yetmezlik yapar

bottom of page