top of page

Prof Dr Saim Yılmaz

"Köpük tedavisi, sonuçları uygulayan hekime bağlı bir yöntemdir"

Köpük tedavisi, aslında köpük ile yapılan skleroterapiye halk arasında verilen isimdir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, skleroterapi, ilaç enjekte edilerek varislerin kurutulması ve zamanla yok edilmesidir. Normal skleroterapide, varislerin içine polidokanol ya da STS denen ilaçların sıvı şekli enjekte edilir (sıvı skleroterapisi). Son yıllarda daha yaygın olan yöntem ise, bu ilaçların hava ile karıştırılarak "köpük" haline getirilmesi ve bu şekilde varislerin içine verilmesidir. Bu yönteme köpük skleroterapisi ya da halk arasında söylenen şekliyle "köpük tedavisi" adı verilir. Köpük skleroterapisi, sıvı skleroterapiye göre daha kuvvetlidir ve ultrasonla görülebilme ve istenilen damarlara yönlendirilebilme gibi avantajları vardır. 

Sıvı skleroterapi, sadece kılcal ve ince damarlarda etkili iken, köpük skleroterapisi, daha kuvvetli olduğundan, büyük varislere de etkilidir. Özellikle tedavisi zor olan, bacağın derin kısımlarında bulunan pelvik-genital varislerde ve varis ameliyatı sonrası oluşan nüks varislerin tedavisinde ultrason rehberliğinde yapılan köpük skleroterapisi son derece etkilidir. Köpük skleroterapisi, kliniğimizde hem büyük hem de orta ve kılcal varislerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta ve sıvı skleroterapiye tercih edilmektedir. Büyük varislerdeki uygulamamız, önce varislerin çevresine serum vererek varisleri söndürmek ve içlerindeki kanı boşaltmak, daha sonra da köpük skleroterapisi yapmaktır. Bu şekilde, hem skleroterapi daha etkili olmakta hem de pıhtı oluşumu (yüzeyel tromboflebit) gibi yan etkiler engellenmektedir. Kliniğimiz tarafından geliştirilen bu yöntemle ilgili bilimsel çalışmalarımızı görmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Tumescent-guided foam sclerotherapy (tümesant yardımlı köpük skleroterapisi)

Kliniğimizde, kılcal varislerin tedavisinde de köpük skleroterapisini tercih etmekteyiz. Bunun nedeni, köpüğün kanla fazla karışmadan, kanı iterek damar içinde yayılması ve bu nedenle daha etkili olmasıdır. Ancak, "skleroterapi" sayfamızda da belirtildiği gibi, köpük skleroterapisi deneyimli hekimler tarafından çok dikkatli ve özenli yapılması gereken bir tedavidir, aksi taktirde görüntü eskisinden de kötü olabilir ve ciddi yan etkiler gelişebilir.

Ultrason rehberliğinde köpük skleroterapisi, damar çevresine sıvı verilerek yapıldığında daha etkili olur.

KÖPÜK TEDAVİSİ

bottom of page