top of page

Prof Dr Saim Yılmaz

"Varis tedavisinden sonra, bir süre ağır spordan kaçınmak gerekir"

Venöz yetmezliği olmayan kılcal-küçük varis hastalarında, tedaviden 1-2 hafta sonra aktif spora başlanabilir. Venöz yetmezliği ve buna bağlı büyük varisleri olan hastalar ise tedaviden sonra 1 ay kadar spordan kaçınmalıdır. Bunun nedeni, bu tür varislerde damarların iyileşmesinin daha uzun sürmesi ve aşırı sporun bu iyileşmemiş damarlardaki yangıyı artırarak ağrıya neden olmasıdır. 

Bir aylık ortalama süreden sonra, damarlardaki yangı iyice azalır ve spora başlanabilir. Varis hastaları için en ideal sporlar yürüme ve yüzmedir. Özellikle yüzmede, vücudun tüm kasları, özellikle de bacaklar çalışır, su ya da denizin serinliği damarları kasarak kan dolaşımını hızlandırır ve kişinin dikey değil yatay pozisyonda olması nedeniyle bacaklarda kan birikimi azalır. Yürüme ve yüzme dışında, futbol, basketbol, voleybol ve tenis gibi sporlar da tedaviden sonra yapılabilir. Bu sporlar daha ağırdır ve toplardamarları biraz daha yorabilir ancak sağlık açısından kişinin sevdiği sporları yapması yararlı olacaktır.

Varis tedavisinden sonra en az istediğimiz sporlar karın kaslarını kasan ve kişinin ıkınmasına neden olan sporlardır. Bunlar halter gibi sporlarla ağırlık kaldırma ve mekik çekme gibi hareketleri içeren egzersizlerdir. Hastalarımızın bu tür sporlardan mümkün olduğu kadar sakınmalarını, eğer çok seviyorlarsa da tedaviden en az 6 ay geçtikten sonra başlamalarını öneriyoruz.

Varis tedavisinden sonra ideal sporlar yürüme ve yüzmedir.

Varis tedavisinden sonra yapılacak en iyi sporlar yürüme ve yüzmedir.                                      

VARİS TEDAVİSİ SONRASI SPOR

bottom of page