top of page

Prof Dr Saim Yılmaz

"Miniflebektomi, kesilerden değil, iğne deliklerinden yapılmalıdır"

Miniflebektomi, günümüzde büyük varislerin tedavisinde en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. Aslında, kese kese olmuş büyük varislerin dışarı alınması yeni bir tedavi değildir ve dünyada yüz yıla yakın bir zamandır uygulanmaktadır. Ancak bu uygulama, varislerin narkoz altında ciltten açılan geniş kesilerle, yani klasik bir ameliyatla dışarı alınmasıdır. Bu, ülkemizde de maalesef sık olarak uygulanan ve ciltte kalıcı geniş yara izleri bırakan kötü bir tedavi şeklidir.

 

Büyük varislerin, ciltten açılan mini kesilerle dışarı alınması, ilk kez İsviçreli Dermatolog Robert Müller tarafından tanımlanmış ve sonra tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Robert Müller' in tekniği, lokal anestezi altında, dikiş gerektirmeyen mini kesilerle varislerin dışarı alınmasıdır. Yıllar boyunca daha da geliştirilen bu teknik, günümüzde hiç kesi kullanılmadan sadece iğne deliklerinden yapılmaktadır. Miniflebektomi adı verilen bu teknikte, önce varislerin çevresine sıvı enjekte edilerek varisler söndürülür ve sonra da özel çengellerle iğne deliklerinden dışarı alınır.

Kliniğimiz, miniflebektomi tekniğini köpük skleroterapisi ile kombine ederek daha da geliştirmiştir. "Ultrason rehberliğinde miniflebektomi" olarak tanımladığımız bu teknikte, önce büyük varislerin içine iğneler yerleştirilir ve ultrason rehberliğinde varislerin çevresine serum enjekte edilir. Böylece, varislerin içindeki kirli kan başka damarlara kaçar ve varisler, 1-2 mm çapında, içlerindeki kanı boşalmış ve sönmüş minik damarlara dönüşürler. Daha sonra, yerleştirilen iğnelerden varislere köpük verilir ve böylece, hem varisler ultrasonda görünür hale gelir hem de aynı zamanda skleroterapi yapılmış olur. Daha sonra, içlerindeki köpük nedeniyle ultrasonda kolayca görülebilen bu varisler, iğne deliklerinden yerleştirilen çok minik çengellerle "ultrasonda görülerek" rahatça dışarı çıkarılırlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miniflebektomi sırasında verilen köpük: 1. Varisleri ultrasonda görünür hale getirerek işlemi kolaylaştırır, 2. Varisleri büzerek kansızlaştırır ve kanamayı çok azaltır, 3. Bu varislere aynı zamanda skleroterapi de yapıldığından vücutta alınamayan damarlar da tedavi edilmiş olur. Kliniğimiz tarafından geliştirilen ve ulusal+uluslararası kongrelerde sunulan bu miniflebektomi tekniği ile ilgili çalışmalarımıza ulaşmak için aşağıdaki bağlantılardan yararlanabilirsiniz.

Ultrason rehberliğinde miniflebektomi, büyük varislerin tedavisinde yeni bir yöntem

Miniflebektomi ile, büyük varisler söndürülerek iğne deliklerinden dışarı alınabilirler.
Miniflebektomi, damar içine köpük verilerek yapılırsa daha etkili ve kolay biçimde yapılabilir (ultrason rehberliğinde miniflebektomi).

MİNİFLEBEKTOMİ

Miniflebektomi tarihçesi

Ultrason rehberliğinde miniflebektomi

bottom of page