top of page

Prof Dr Saim Yılmaz

"Variste tekrarlamanın en önemli nedeni yetersiz tedavidir"

KÖPÜK TEDAVİSİ OLDUM, ANCAK VARİSLER TEKRARLADI, NE YAPAYIM?

Kılcal varisleri olan kişilerde, bazen birkaç yıl içinde varisler yeniden oluşabilir. Bu durum, iyi bir mikroskleroterapi ile kolayca tedavi edilebilir. Büyük varisi olanlarda ise, köpük tedavisiyle yok olan varislerin yerine kısa sürede yeni büyük varisler oluşmuşsa, Doppler ultrason tanısında ve uygulanan tedavide bir eksiklik ya da yanlışlık olma ihtimali yüksektir. 

Bu olayın en sık rastlanan nedeni, varislerin nedeninin renkli Doppler ultrasonda araştırılmaması, ya da renkli Doppler ultrasonun yetersiz ya da yanlış yapılmasıdır. her iki durumda da, varislere neden olan yetmezlikli damarlar yeterince tedavi edilmeden varislere köpük tedavisi uygulanmış olacaktır. Bu durumda, varislerde geçici bir iyileşme olur, ancak altta yatan neden tedavi edilmediğinden varisler kısa sürede tekrarlar. 

Bu tür hastalarda yapmamız gereken, iyi ve ayrıntılı bir renkli Doppler ultrasonografidir. Ultrasonografide, varislere neden olan damarlar tespit edilmeli, önce bu damarlar kapatılmalı ve daha sonra varisler tedavi edilmelidir. 

VARİSTE SIK SORULAN SORULAR

bottom of page