top of page

Prof Dr Saim Yılmaz

"Vulva-vajina varislerinde, önce embolizasyon gerekebilir"

Vajina-vulva bölgesinde ve kasıklarda varis oluşumu, ülkemizde sık rastlanan varis problemlerinden biridir. Çok doğum yapan kadınlarda sık görülür, ancak Türk kadınlarında genetik bir yatkınlık olduğu da düşünülmektedir. Vajina-vulva varisleri, karın alt kısmında kaçak yapan bazı damarlar tarafından oluşturulurlar. Bunların içinde en sık rastlananı, sol yumurtalık damarı ve sağ iç iliak toplardamardır, ancak bir çok hastada da karında çok sayıda küçük damarlardan kaçak oluşabilir.

 

Vajina-vulva varisleri olanlarda, öncelikle kasık ya da vajinadan renkli Doppler ultrason yapılarak hangi damar ya da damarlardan kaçak olduğu tesbit edilmeye çalışılır. Bazı durumlarda tomografi ya da Emar da bu konuda yardımcı olabilir. Eğer belirgin bir kaçak varsa ve bulgular örneğin sol yumurtalık toplardamarı gibi tek ve büyük bir damarı işaret ediyorsa, önce anjio cihazında kasık ya da kol toplardamarından girilerek bu damara ulaşılır ve "embolizasyon" denen bir yöntemle kaçak yapan damar kapatılır. Böylece, vajinal damarlara neden olan "açık musluk" kapatılmış olur.

 

Daha sonra, ultrason rehberliğinde vajinadaki ve daha derindeki varislere iğnelerle girilir ve uygun yoğunlukta köpük verilir. Ultrason rehberliğinde köpük skleroterapisi adı verilen bu yöntemle vulva ve vajina çevresindeki damarlar başarıyla tedavi edilebilir.

 

 

VAJİNA BÖLGESİNDE VARİSLERİM OLUŞTU, NE YAPMALIYIM?

VARİSTE SIK SORULAN SORULAR

bottom of page